BebeCool Anatumia Nafasi Hii, Baada Ya Kim kardashian Na Kanye Kukita Kambi Uganda

Album Ya Kanye YANDHI inasubiriwa sana na mashabiki duniani na kufanikisha hilo Kanye na Kardashian wamekita kambi Nchini Uganda Toka  Oktoba 13, 2018 kwa lengo la kukamilisha album Hiyo

Photo{ Courtesy}

Wakiwa nchini humo, wamefungua  studio ndogo na tayari wameanza kazi ya kurekodi baadhi ya nyimbo zitakazopatikana kwenye album hiyo mpya ya Kanye West.

Kwa upande mwingine, Msanii wa muziki nchini humo Bebe Cool amemkaribisha Kanye West na familia yake nzima kw auzuri na heshima huku akitumia nafasi hiyo kumuomba Kolabo.

Thanking YE, formely Kanye west and Kim for choosing Africa, mainly Uganda to visit and record your new music album.

I want to take this opportunity to thank you Kanye West together with your wife and management team for choosing Africa, but mainly Uganda as one of the countries you will visit and record your album.

Am so proud of my country and despite its small size and slow but steady development, it has alot to offer by nature like receptive people, wildlife, great sights and sounds.

At the moment, am in your home country too for a business trip but the main reason for my post is to request you to feature me on your current recording of a new album.

As an African open minded and know what i want artist, let me be the first one to openly make this request without any fear because it’s within alot of young people in Africa to know what they want but fear to try, or make a move and by me doing this, my hope is it will inspire them to always confront challenges headon. And that if they fail, they would at least have tried other than failing to try. I will understand if it doesn’t happen but atleast i did not shy away from what i am sure all African artists would want me inclusive. Otherwise i will be honoured if my request is granted but in the meantime have fun in Uganda because it is the Pearl of Africa.
Once again you are welcome to M7’s baby Uganda Kanye and Kim.

God bless you both

Hii sio mara ya kwanza Uganda kupokea wasanii wakubwa kutoka Marekani, kwani mwaka jana Rapper French Montana alifika nchini humo ku-shoot wimbo wake wa Unforgettable.

 

chit chat

Exclusively Fresh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *